Offering you a complete choice of products which include subh chem solvent soluble dyes wood stains, powder coating powder and orange rl 58 solvent dye.
₹ 800 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Packaging Type | Bag and Drum |
| Brand | Subh Chem |
| Packaging Size | 10kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Moisture | 2% |
Minimum order quantity: 10 Kg
Solvent soluble dye used wood finishing
₹ 151 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 5 kg |
₹ 900 / Kg Get Latest Price
| Color | Orange |
| Packaging Size | 25kg |
| Packaging Type | Drum packing |
| Form | Powder |
| PH Value | 7 |
| Brand | Subh Chem |
| Usage/Application | Metalized polyester film coating,wood,stains |
Price Range: 500-7000 Rs./ Kg
Specifications:
Polypon
Solvent Soluble DyesSolubility (GMS/LTR)
Resistance to Chemicals & Foodstuff***
5%
1%Light Fastness **Methyl Ethyl
Ketone (MEK)Metyl ISO-Butyl
Ketone(MIBK)AcetoneEthyl AcetateDiacetone Alcohol (DAA)Butyl cellosolveEthyl cellosolveEthanolMethoxy PropanolTolueneCaustic SodaAcetic AcidLactic AcidButter / MargarineParaffin WaxSoapWater 800C, 30 MinWater Biol. 30 minCoconut OilCheeseOrange RL*Orange 586400100400100400400400200450TR555352-35533
Shubham Agrawal (Partner)
Subh Chem
A-4,SHYAMGOKUL SOCIETY
Vasna Road, Vadodara - 390007, Gujarat, India