Our range of products include yellow gg dyes, solvent soluble dyes subh chem, yellow polymer dyes, pink 5blg solvent dye pink 127, solvent soluble dye and fir red g solvent dye red 119.
₹ 3000 / Kg Get Latest Price
| Color | Yellow GG |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Bag and Drum |
| Brand | Subh Chem |
| Packaging Size | 10 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Moisture | 2% |
| Ph Value | 7 |
Minimum order quantity: 10 Kg
Solvent soluble dye
₹ 1350 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Packaging Type | Drum packing |
| Packaging Size | 10kg |
| Brand | subh chem |
Minimum order quantity: 10 Kg
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Brand | Subh Chem |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Bag . drum |
| Form | Powder |
| PH Value | 7 |
| Color | Yellow |
Minimum order quantity: 10 Kg
Price Range: 500-7000 Rs./ Kg
₹ 1300 / Kg Get Latest Price
| Color | Pink 5BLG |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Drum packing |
| PH Value | 7 |
| Packaging Size | 10kg |
| Brand | Subh Chem |
| Usage/Application | Paint, printing ink metalized polyester film courting, wood stains |
Price Range: 500-7000 Rs./ Kg
Specifications:Polypon
Solvent Soluble DyesSolubility (GMS/LTR)
Resistance to Chemicals & Foodstuff***
5%
1%Light Fastness **Methyl Ethyl
Ketone (MEK)Metyl ISO-Butyl
Ketone(MIBK)AcetoneEthyl AcetateDiacetone Alcohol (DAA)Butyl cellosolveEthyl cellosolveEthanolMethoxy PropanolTolueneCaustic SodaAcetic AcidLactic AcidButter / MargarineParaffin WaxSoapWater 800C, 30 MinWater Biol. 30 minCoconut OilCheesePink 5BLG*Red 127
32020252010010010020300TR4-5553-454-5334-53
₹ 950 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Usage/Application | Wood stains, stone cutting, metalized polyester film coating, glass coating |
| Packaging Size | 10kg |
| Brand | shub chem |
Minimum order quantity: 10 Kg
Glass coating powder dye:Powder form
Solvent soluble dye forglass coating.
excellent solubility in polar organic solvents like alcohols, ketones and glycol ethers and have good overall fastness properties.transparent coating .Colors:Red,Orange,Yellow,blue,black,green.for details,coatact us.
₹ 1250 / Pack Get Latest Price
| Packaging Size | 10kg |
| Color | Red |
| Packaging Type | Drum packing |
| Form | Powder |
| PH Value | 7 |
| Brand | Subh Chem |
| Usage/Application | Solvent dyes ink dyes, metalized polyester film coating dyes, glass coating dyes , wood finishing dyes |
Minimum order quantity: 10 Pack
Price Range: 500-7000 Rs./ Kg
Specifications: Polypon
Solvent Soluble DyesSolubility (GMS/LTR)
Resistance to Chemicals & Foodstuff***
5%
1%Light Fastness **Methyl Ethyl
Ketone (MEK)Metyl ISO-Butyl
Ketone(MIBK)AcetoneEthyl AcetateDiacetone Alcohol (DAA)Butyl cellosolveEthyl cellosolveEthanolMethoxy PropanolTolueneCaustic SodaAcetic AcidLactic AcidButter / MargarineParaffin WaxSoapWater 800C, 30 MinWater Biol. 30 minCoconut OilCheeseFire Red G*Red 1196100501502015015015020200TR5453535554
Shubham Agrawal (Partner)
Subh Chem
A-4,SHYAMGOKUL SOCIETY
Vasna Road, Vadodara - 390007, Gujarat, India