Our product range includes a wide range of violet polymer dye, red 2bl and red 132 solvent dyes, brown solvent soluble dyes, golden yellow solvent dye, purple solvent dyes and solvent dyes yellow gg.
₹ 750 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Packet |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Moisture | 2% |
| Usage/Application | Plastics |
| Color | Violet |
| Brand | Subh Chem |
| Form Type | Powder |
With the valuable assistance of skilled team of professionals, we are engaged in offering an extensive range of high-quality Violet BA Pigments Dye.
Price Range: 500-7000 Rs./ Kg
₹ 3850 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 25kg |
| Packaging Type | Drum packing |
| Color | Red |
| Form | Powder |
| PH Value | 7 |
| Brand | Subh Chem |
| Usage/Application | Paint, printing ink, wood stains, leather cutting metalized polyester film coating |
Price Range: 500-7000 Rs./ Kg
Specifications:Polypon
Solvent Soluble DyesSolubility (GMS/LTR)
Resistance to Chemicals & Foodstuff***
5%
1%Light Fastness **Methyl Ethyl
Ketone (MEK)Metyl ISO-Butyl
Ketone(MIBK)AcetoneEthyl AcetateDiacetone Alcohol (DAA)Butyl cellosolveEthyl cellosolveEthanolMethoxy PropanolTolueneCaustic SodaAcetic AcidLactic AcidButter / MargarineParaffin WaxSoapWater 800C, 30 MinWater Biol. 30 minCoconut OilCheeseRed 2BL*Red 132730010040050400350350100250TR545252-35554
₹ 1050 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Packet |
| Form | Powder |
| PH Value | 7 |
| Brand | Subh Chem |
| Usage/Application | Paint |
| Color | Brown |
Minimum order quantity: 10 Kg
Being one of the renowned firms in the industry, we are involved in providing a high-quality array of Brown Solvent Soluble Dyes.
Price Range: 500-7000 Rs./ Kg
₹ 1400 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 25kg |
| Color | Golden Yellow |
| Packaging Type | Drum packing |
| Form | Powder |
| PH Value | 7 |
| Brand | Subh Chem |
| Usage/Application | Metalized polyester film coating,wood coating |
| Polypon Solvent Soluble Dyes | Solubility (GMS/LTR) | Resistance to Chemicals & Foodstuff*** | ||||||||||||||||||||
5% | 1% | Light Fastness ** | Methyl Ethyl Ketone (MEK) | Metyl ISO-Butyl Ketone(MIBK) | Acetone | Ethyl Acetate | Diacetone Alcohol (DAA) | Butyl cellosolve | Ethyl cellosolve | Ethanol | Methoxy Propanol | Toluene | Caustic Soda | Acetic Acid | Lactic Acid | Butter / Margarine | Paraffin Wax | Soap | Water 800C, 30 Min | Water Biol. 30 min | Coconut Oil | Cheese |
| Golden | Yellow | 6 | 350 | 270 | 400 | 250 | 400 | 400 | 400 | 100 | 50 | 30 | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 |
₹ 1300 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 25kg |
| Packaging Type | Drum packing |
| Form | Powder |
| PH Value | 7 |
| Brand | Subh Chem |
| Usage/Application | wood stains dues, transparent lacquers flexographic and gravure printing inks dyes |
| Color | Pink 5BLG |
Minimum order quantity: 25 Kg
With sincerity and hard work of our professionals, we have carved a niche for ourselves in this domain by providing a premium quality gamut of Pink 5BLG Solvent Dyes.
Price
₹ 2800 / Kg Get Latest Price
| Color | Yellow |
| Packaging Size | 25kg |
| Packaging Type | Packet |
| Form | Powder |
| PH Value | 7 |
| Brand | Subh Chem |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 10 Kg
With our expertise and trustworthiness, we are engaged in offering an optimum quality range of Yellow Solvent Dyes.
Price Range:500-7000 Rs./ Kg
₹ 1400 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 25kg |
| Color | Yellow |
| Packaging Type | Drum packing |
| Form | Powder |
| PH Value | 7 |
| Brand | Subh Chem |
| Usage/Application | Paint, wood stains,printing inks, metalized polyester film coating, transparent lekar coating |
With a firm commitment to quality, we are involved in offering a wide ambit of Yellow GL 90 Solvent Dye.
Price Range: 500-7000 Rs./ Kg
Other Details:
Owing to our expertise in this domain, we are engaged in providing a supreme quality Yellow Gl And 90 Solvent Dyes. At our production lab, these dyes are processed using supreme grade chemical compounds and modern technology. The provided dyes are rigorously examined by our quality controllers against several parameters of quality in order to ensure their effectiveness. These dyes are ideal for every kind of cloth and available in numerous packaging options at industry leading prices.
Features:
Balanced composition
Odorless
Safe to use
Specifications:
Polypon
Solvent Soluble DyesSolubility (GMS/LTR)
Resistance to Chemicals & Foodstuff***
5%
1%Light Fastness **Methyl Ethyl
Ketone (MEK)Metyl ISO-Butyl
Ketone(MIBK)AcetoneEthyl AcetateDiacetone Alcohol (DAA)Butyl cellosolveEthyl cellosolveEthanolMethoxy PropanolTolueneCaustic SodaAcetic AcidLactic AcidButter / MargarineParaffin WaxSoapWater 800C, 30 MinWater Biol. 30 minCoconut OilCheeseYellow GL*Yellow 90720104501040040040050250TR555554-55555
₹ 800 / Pack Get Latest Price
| Packaging Size | 25kg |
| Packaging Type | Packet |
| Usage/Application | Wood stain dyes, glass coating dyes,Aluminium foil coating dyes,metalized polyester film coating dyes,printing ink coating dyes |
| Form | Liquid |
| PH Value | 6-7 |
| Brand | Subh Chem |
Minimum order quantity: 10 Pack
Price Range:500-7000 Rs./ Kg
₹ 1500 / Kg Get Latest Price
| Color | Orange |
| Form | Powder |
| Usage/Application | Paint |
| Packaging Type | Packet |
| Packaging Size | 25kg |
| Moisture | 2 % |
| Ph Value | 7 |
| Brand | Subh Chem |
Price Range: 500-7000 Rs./ Kg
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Color | Black |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Bag and Drum |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Size | 25kg |
| Moisture | 2% |
| Ph Value | 7 |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 1350 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 10kg |
| Color | Red |
| Packaging Type | Drum packing |
| Form | Powder |
| PH Value | 7 |
| Brand | Subh Chem |
| Usage/Application | Paint , metalized polyester film coating, solvent ink coating, wood stains |
Price Range: 500-7000 Rs./ Kg Specifications:
Polypon
Solvent Soluble DyesSolubility (GMS/LTR)
Resistance to Chemicals & Foodstuff***
5%
1%Light Fastness **Methyl Ethyl
Ketone (MEK)Metyl ISO-Butyl
Ketone(MIBK)AcetoneEthyl AcetateDiacetone Alcohol (DAA)Butyl cellosolveEthyl cellosolveEthanolMethoxy PropanolTolueneCaustic SodaAcetic AcidLactic AcidButter / MargarineParaffin WaxSoapWater 800C, 30 MinWater Biol. 30 minCoconut OilCheese
Red GB4-515020015010012525025010200TR5453-453-454-544
₹ 750 / Kg Get Latest Price
| Brand | Subh Chem |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum packing |
| Form | Powder |
| PH Value | 7 |
| Color | Yellow |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 10 Kg
Price Range: 500-7000 Rs./ Kg
₹ 800 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Packaging Type | Bag and Drum |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Size | 10kg |
| Moisture | 2% |
| Ph Value | 7 |
Minimum order quantity: 10 Kg
Shubham Agrawal (Partner)
Subh Chem
A-4,SHYAMGOKUL SOCIETY
Vasna Road, Vadodara - 390007, Gujarat, India