Providing you the best range of solvent soluble dye yellow r , yellow 82, solvent soluble dyes for metalized polyester film coating, metal complex solvent soluble dyes coating and orange r solvent dyes orange 99 with effective & timely delivery.
₹ 740 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 10kg |
| Color | Yellow |
| Packaging Type | Drum packing, bag packing |
| Form | Powder |
| PH Value | 7 |
| Brand | Subh Chem |
| Usage/Application | Solvent dyes metalized polyester film coating dyes, solvent ink dyes, glass coating dyes, wood stains dyes |
Minimum order quantity: 10 Kg
Aimed at a prosperous growth in this domain, we are engaged in offering an excellent quality range of Yellow R 82 Solvent Dye.
Price Range: 500-7000 Rs./ Kg
Other Details:
In our extensive product range, we are involved in providing a wide range of Yellow R And Yellow 82 Solvent Dyes. The offered dyes are processed using optimum quality chemical compounds and progressive techniques at our production house under the guidance of adept professionals as per the set international industry standards. The provided dyes are used in textile and garment industry for the coloring. These dyes are highly acclaimed by our clients for their exact formulation and stabilized nature.
Features:
Free from dust particles
Soluble in water
Safe usage
Specifications:
Polypon
Solvent Soluble DyesSolubility (GMS/LTR)
Resistance to Chemicals & Foodstuff***
5%
1%Light Fastness **Methyl Ethyl
Ketone (MEK)Metyl ISO-Butyl
Ketone(MIBK)AcetoneEthyl AcetateDiacetone Alcohol (DAA)Butyl cellosolveEthyl cellosolveEthanolMethoxy PropanolTolueneCaustic SodaAcetic AcidLactic AcidButter / MargarineParaffin WaxSoapWater 800C, 30 MinWater Biol. 30 minCoconut OilCheeseYellow R*Yellow 826-73002004002504004004001005050555554-55555
₹ 800 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Packaging Type | Bag and Drum |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Size | 10kg |
| Ph Value | 7 |
Minimum order quantity: 10 Kg
Solvent soluble dyes metalized polyester film coating zari coating
₹ 850 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Packaging Type | Drum, Bag |
| Usage/Application | Glass coating Dyes, wood staining Dyes , Coating dyes, solvent soluble dyes |
| Packaging Size | 10kg |
| Brand | Subh Chem |
| Type | Solvent soluble dyes |
| Is It Eco Friendly | Yes |
| Is it customized | Yes |
Minimum order quantity: 10 Kg
We are Manufacturer of Metal Complex Solvent Dyes.
we cna provide material with good quality and best rate.
₹ 850 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 10kg |
| Packaging Type | Drum packing |
| Form | Powder |
| PH Value | 7 |
| Brand | Subh Chem |
| Usage/Application | wood stains dyes,metalized polyester film coating dyes,solvent ink dyes |
| Color | Orange R |
Minimum order quantity: 10 Kg
Price Range: 500-7000 Rs./ Kg
Specifications:Polypon
Solvent Soluble DyesSolubility (GMS/LTR)
Resistance to Chemicals & Foodstuff***
5%
1%Light Fastness **Methyl Ethyl
Ketone (MEK)Metyl ISO-Butyl
Ketone(MIBK)AcetoneEthyl AcetateDiacetone Alcohol (DAA)Butyl cellosolveEthyl cellosolveEthanolMethoxy PropanolTolueneCaustic SodaAcetic AcidLactic AcidButter / MargarineParaffin WaxSoapWater 800C, 30 MinWater Biol. 30 minCoconut OilCheeseOrange R*Orange 996400400450100400400400150200TR5554443354-5
Shubham Agrawal (Partner)
Subh Chem
A-4,SHYAMGOKUL SOCIETY
Vasna Road, Vadodara - 390007, Gujarat, India